PRVNÍ MĚSÍC VZDÁLENÉ ADMINISTRACE ZDARMA. Čtěte více. Ověřte si, že daná spolupráce funguje.
U CPRESSu za 500Kč ZDE, u mě za 400Kč. Máte-li zájem, napiště.
dostala se vám do rukou ojedinělá publikace zabývající se hotovými řešeními v prostředí Oracle 11g a operačního systému Linux (nebo jiných systémů založených na Unixu). Kniha obsahuje celou řadu řešených problémů, se kterými se databázový administrátor setkává v běžné praxi.
Příklady jsou vybrány jako soubor základních procedur, o kterých byste měli alespoň vědět. Každý administrátor si během své praxe vytvoří sadu skriptů a postupů, které dále využívá, případně dolaďuje. I já mám svou vlastní znalostní bázi, která je ovšem pro ostatní téměř nečitelná. Rozhodl jsem se tedy zrevidovat veškeré soubory a vytvořit pro sebe, ale hlavně pro ostatní databázové administrátory, kteří s databází Oracle pracují, čitelný a lehce pochopitelný seznam řešených příkladů. Tyto příklady jsou rozděleny do základních oblastí, na které lze práci s databází rozdělit.
Cílem této publikace není poskytnout všeobsahující seznam přepínačů, voleb a parametrů. Na trhu existují publikace, velké tlusté knihy, ve kterých když něco hledáte, ztratíte spoustu času a nakonec zjistíte, že je to sice pěkně napsané, ale nikdo vám již neukáže, jak to použít. V takovém případě je však nejlepší podívat se do dokumentace Oracle, která obsahuje popis všeho, co databáze umí, a je srozumitelně napsaná.
Hotová řešení by měla sloužit jako kuchařka pro administrátory. Například jste se někde dočetli, že je dobré, aby databáze běžela v archivním módu. Není nic jednoduššího, než si nalistovat příslušné řešení v knize, pročíst si postup a aplikovat na váš systém. Jednoduché, rychlé, stručné. Jelikož si jsem vědom svých nedostatků a nikdo nemůže vědět všechno, každá kapitola obsahuje odkazy na příslušné poznámky v Metalinku. Předpokládám, že umíte zacházet s vyhledávači na Internetu, proto nezmiňuji tuto možnost, ale spíše vás odkazuji na oficiální znalostní základnu Oracle.
Oblast databází je hodně široká a jednotlivé komponenty jsou tak složité, že pro každou zvlášť existuje speciální publikace, vesměs v angličtině, ale buďme rádi i za to. Databázový administrátor je pak nucen pročíst celou knihu, aby našel jednu dílčí informaci. V hotových řešeních jsem tedy z každé oblasti vzal jen to nejdůležitější pro běžnou rutinní činnost administrátora.
Kniha není psaná pro úplné laiky. Předpokládá se alespoň základní znalost operačního systému Linux a uživatel by měl znát architekturu databáze: způsob rozložení paměti, procesy, které v databázi běží, logické i fyzické uspořádání objektů, tabulek, indexu, tabulkových prostorů, datových souborů atd. Přesto přikládám základní přehled, který vám doporučuji přečíst, abyste si osvěžili to, co již pravděpodobně znáte. V příkladech nebyl prostor pro podrobné vysvětlování pojmů nebo principů, a proto je stručný přehled vložen na začátek. V dalších materiálech již předpokládám znalost níže uvedeného.