Kniha Oracle Database 11g – Hotová řešení

Tomáš Solař

Tomáš Solař – databázový administrátor Health check zdarma
DBA for reference Nezapomeňte patchovat Monitorování databáze Kontakt

Máte pochyby, zda externí DBA je pro Vás to pravé?

PRVNÍ MĚSÍC VZDÁLENÉ ADMINISTRACE ZDARMA. Čtěte více. Ověřte si, že daná spolupráce funguje.

Vážení čtenáři,

U CPRESSu za 500Kč ZDE, u mě za 400Kč. Máte-li zájem, napiště.

dostala se vám do rukou ojedinělá publikace zabývající se hotovými řešeními v prostředí Oracle 11g a operačního systému Linux (nebo jiných systémů založených na Unixu). Kniha obsahuje celou řadu řešených problémů, se kterými se databázový administrátor setkává v běžné praxi.
Příklady jsou vybrány jako soubor základních procedur, o kterých byste měli alespoň vědět. Každý administrátor si během své praxe vytvoří sadu skriptů a postupů, které dále využívá, případně dolaďuje. I já mám svou vlastní znalostní bázi, která je ovšem pro ostatní téměř nečitelná. Rozhodl jsem se tedy zrevidovat veškeré soubory a vytvořit pro sebe, ale hlavně pro ostatní databázové administrátory, kteří s databází Oracle pracují, čitelný a lehce pochopitelný seznam řešených příkladů. Tyto příklady jsou rozděleny do základních oblastí, na které lze práci s databází rozdělit.

Co kniha není

Cílem této publikace není poskytnout všeobsahující seznam přepínačů, voleb a parametrů. Na trhu existují publikace, velké tlusté knihy, ve kterých když něco hledáte, ztratíte spoustu času a nakonec zjistíte, že je to sice pěkně napsané, ale nikdo vám již neukáže, jak to použít. V takovém případě je však nejlepší podívat se do dokumentace Oracle, která obsahuje popis všeho, co databáze umí, a je srozumitelně napsaná.

Cíl knihy

Hotová řešení by měla sloužit jako kuchařka pro administrátory. Například jste se někde dočetli, že je dobré, aby databáze běžela v archivním módu. Není nic jednoduššího, než si nalistovat příslušné řešení v knize, pročíst si postup a aplikovat na váš systém. Jednoduché, rychlé, stručné. Jelikož si jsem vědom svých nedostatků a nikdo nemůže vědět všechno, každá kapitola obsahuje odkazy na příslušné poznámky v Metalinku. Předpokládám, že umíte zacházet s vyhledávači na Internetu, proto nezmiňuji tuto možnost, ale spíše vás odkazuji na oficiální znalostní základnu Oracle.
Oblast databází je hodně široká a jednotlivé komponenty jsou tak složité, že pro každou zvlášť existuje speciální publikace, vesměs v angličtině, ale buďme rádi i za to. Databázový administrátor je pak nucen pročíst celou knihu, aby našel jednu dílčí informaci. V hotových řešeních jsem tedy z každé oblasti vzal jen to nejdůležitější pro běžnou rutinní činnost administrátora.

Pro koho je kniha určena

Kniha není psaná pro úplné laiky. Předpokládá se alespoň základní znalost operačního systému Linux a uživatel by měl znát architekturu databáze: způsob rozložení paměti, procesy, které v databázi běží, logické i fyzické uspořádání objektů, tabulek, indexu, tabulkových prostorů, datových souborů atd. Přesto přikládám základní přehled, který vám doporučuji přečíst, abyste si osvěžili to, co již pravděpodobně znáte. V příkladech nebyl prostor pro podrobné vysvětlování pojmů nebo principů, a proto je stručný přehled vložen na začátek. V dalších materiálech již předpokládám znalost níže uvedeného.

Kontakt

Zanechte mi telefon nebo e-mail a spojíme se!

Error! Vyplňte prosím telefon nebo e-mail
Error! Vyplňte prosím telefon nebo e-mail
Error! Vyplňte prosím obsah zprávy
Success! Zpráva úspěsně odeslána, budeme Vás kontaktovat.
Error! Omlouváme se, ale při odesílání došlo k chybě.

databázový administrátor, konzultant a školitel

Tomáš Solař

Tomáš Solař