Má cesta

Tomáš Solař

Tomáš Solař – databázový administrátor Health check zdarma
DBA for reference Nezapomeňte patchovat Monitorování databáze Kontakt

Důležité je mít cíl.

Má cesta nebyla vždy jednoduchá, ale během ní jsem jsem plno věcí naučil a jsem za to rád. Získané zkušenosti mě pomáhájí lépe vzládat úspěchy, ale hlavně neuspěchy a krizové situace, které se objevují a mohu říci, že k podnikání patří. Chtěl jsem pracovat jako remote DBA, tedy databázový administrátor, který bude různým společnostem spravovat jejich databáze z domova. V té době (rok 2004) nemyslitelná věc, aby někdo spravoval databáze vzdáleně.

První úvahy.

O podnikání jsem začal přemýšlet začátkem roku 2008, v době kdy se nám měl narodit první syn. Pro někoho by to bylo období, kdy je rád za stálou a dobře pacenou práci, ale já to tak neviděl. Trávil jsem v práci hodně času a uvědomoval jsem si, že kluk rychle roste a já s ním díky práci byl pár hodin denně a to jsem nechtěl. Chtěl jsem si ho užívat a pracovat z domova, nechtělo se mi nikam jezdit a navíc mě začala práce nudit. Začal jsem tehdy hodně psát na fóra týkající se databazí Oracle a radil jsem začínajícím administrátorům, zároveň se mě podařilo získat zajimavou práci na dohodu, kdy jsem vždy jeden týden měsíčně školil. Zároveň jsem rozširoval svůj blog o Oracle, který již tehdy čítal více jak 300 článků. Doména asktom.cz navazovala na guru Toma Kyte (asktom.oracle.com). Postupem času mě začali posluchači oslovovat, jestli bych jim nepomohl s nějakou prací na jejich firemních databázích. Začalo toho být více a já si řekl, že je čas opustit zaměstnání a začít pracovat na sebe. Měl jsem jednoho velkého klienta a do toho se objevilo ještě pár menších zakázek. Myslel jsem si, že vše bude jen lepší.

Rok 2009 – Nadšení

V roce 2009 jsem během necelých 4 měsíců napsal jedinou odbornou knihu v čestině, která se věnovala hotovým řešením a postupů, které mouhou začínající DBA uplatnit v praxi. Kniha vyšla u nakladatelsví Cpress. Škoda, že jsem ji nevydal v angličtině, protože rok na to se začali objevovat knihy v angličtině, které kopírovali daný formát. Chvíli nato jsem jako první a dodnes jediný v ČR získal ocenění Oracle ACE. Vše vypadalo dobře, ale blížila se finanční krize, firmy omezili školení, takže jsem rázem přišel o 2/3 svého výdělku jako školitel, firmy začali omezoval práci kontraktorů, navíc pověst kontraktorů nebyla valná a já se začal potýkat s nedostatkem klientů. Měl jsem sice jednoho většího, ale tam to taky nebylo růžové, měnil se management a člověk nevěděl, jak to bude další měsíc.

Rok 2010 – krize

To už se psal rok 2010, měl jsem nějakou finanční rezervu, ale ta se velmi rychle tenčila a já jsem stále věřil, že to je chvilková záležitost. Do toho se nám narodil druhý syn, manželka na mateřské, neuprosná hypotéka a do toho všeho jsem přišel i o kontrakt jako školitel, kdy mě podrazila přímo společnost Oracle, ale to je na delší povídání. V bláhové představě, že se dokáži odpoutat od Prahy jsem stavěl RD, kde na mě čekaly splátky jsem přemýšlel, jak rychle získat peníze. Tenkrát byly v rozmachu akciové trhy, tak jsem poslední finanční rezervu vložil do akcií. Bohužel, ani to nevyšlo a já byl rázem na nule s nepříznivou vidinou do budoucna. To nebylo vše, nakonec jsem přišel i o hlavního klienta, který změnil platformu Oracle, protože se mu zdála drahá.

Rok 2011 – vydržet

První polovina roku 2011 byla krutá, každý měsíc jsem byl v mínusu a začal jsem vážně uvažovat o zaměstnání, ale když jsem viděl své závazky uvědomil jsem si, že v ČR nenajdu zaměstnavatele, který mě zaměstná. V úvahu připadalo zahraničí, kde po mě poptávka byla, ale to bych se vzdálil od svého snu. Musel bych sám trávit čas v cizině, bez rodiny. Manželka se stěhovat nechtěla. Navíc, mě 2x hacknuli web, takže jsem přišel i o články, které dostávaly potencionální klienty na můj web, tak jsem v podstatě neměl nic. Jediné co jsem měl bylo mé know-how. Znalosti, zkušenosti, ale to je k ničemu, když je nemáte komu prodat. Věnoval jsem tedy čas studiu. Dodělal jsem další certifikace (teď jich mám tak 10), nechal jsem si udělat nový web a začal jsem natáčet i webináře, které byly zdarma. Stále jsem věřil, že práce externího administrátora je dobrý plán.

Nevzdal jsem se a začal daleko více aktivně hledat klienty. Karta se začala obracet. Už jsem věděl, co chci a na co si dát pozor. Od té doby doby jsem nechtěl pracovat pro jednoho hlavního klienta, ale chtěl jsem mít více menších, kdy ztráta jednoho neznamená takový problém. To bohužel hodně mých zákazníků nechtělo, chtěli abych pracoval pouze pro ně, nabízeli mi práci jako změstnanci za dobré peníze, ale to bych se vrátil na začátek.

Rok 2012 – aktivita

Rok 2012 byl ve znamení přesvědčování. Snažil jsem se vysvětlit výhody spolupráce se mnou. Měl jsem celou řadu referencí, dokonce mě lidé dohledali i na internetu a oslovovali mě s žádostmi řešení kritických situací. To jsem potřeboval, ukázal jsem, co umím a pak s klientem uzavřel smlouvu. Dodnes mám klienty, se kterými jsem začal pracovat v počátcích a jsem za ně rád. Nakonec jsem rok 2012 ustál a vyplatilo se, neboť hlavní vlna krize odezněla a firmy začali investovat do školení i rozvoje svých projektů a mě se začala hromadit práce. Rázem jsem nevědel, co dělat dřív.

Rok 2013 – zpomalení

Rok 2013 byl nejlepší, ale uvědomil jsem si, že dané tempo nemohu zvládat stále a naopak jsem si začal klienty vybírat. Nebral jsem vše a odmítal i lukrativní projekty, protože jsem nechtěl opustit zákazníky, kteří mě ve špatných časech dali důvěru. Nakonec jsem ušetřil i čas a mohl jsem se věnovat dalším projektům a nápadům. Pořádal jsem další webináře, vždy v první pondělí v měsíci, do toho jsem si vytvořil nějaké školící kurzy online, které jsem za pár korun prodával online a začal jsem psát pokračování knihy. Tentokrát již jako ebook, protože jako autor knihy nevyděláte nic. Tenkrát to pro mě byla spíše reklama a reference.

Rok 2014 – stabilita

Rok 2014 nebyl špatný, vidělal jsem sice méně než rok předtím, ale podnikání bych řekl je stabilizované. Mám své kmenové zákazníky, do toho občas vezmu nějaký menší projekt, ale hlavně mám konečně volný čas, jak jsem potřeboval. Toto se mi osvětčilo ve chvílích, kdy manželka začala pracovat, protože se doma nudila, ale při první delší nemoci dětí jsem to byl já, kdo se o ně mohl starat třeba 6 týdnů. Veškerou práci nebo většinu jsem udělal ráno nebo po obědě, kdy spali a nebo večer. Když bylo něco kritického, pochopili, že musím pracovat. Dokonce jsem na tom s časem tak dobře, že mi zbývá čas i na projekt dba4reference, kdy nabízím své služby jen za referenci. Nevím o tom, že by někdo dělala něco podobného. Taky jsem s dalšími lidmy vytvořil tool TSMON, který mě umožnuje monitorovat databáze klientů z jednoho místa. Většina společností, co jsem viděl databáze ani nemonitoruje a řeší jen vzniklé problémy. Věřím, že tento stav bude fungovat i do budoucna.

Rok 2015 – péče o klienty a vlastní nové projekty

V roce 2015 jsem obnovil smlouvy u 90% klientů na rok dopředu, tak se nemusím strachovat o to, že mě během 3 měsíců, což je taková zkušební doba, opustí. Vracím jim to tak, že hodiny navíc nad paušál ani nepočítám. Jsem spokojen a věřím, že to bude I nadále. Na otázku, jestli nechci založit s.r.o. odpovídám, že ne. Nechci nic velkého a vím, že přijde opět nějaká krize a já nechci propouštět zaměstnance.

Motto.

A nějaké moudro nakonec? Máte-li cíl, jdete za ním a nevzdávejte se. Budete-li vytrvalí, určitě se to povede. A pak, je to jen práce, hlavní je zdraví, láska a čas strávený s rodinou. Tam totiž nemáte druhou šanci.

Kontakt

Zanechte mi telefon nebo e-mail a spojíme se!

Error! Vyplňte prosím telefon nebo e-mail
Error! Vyplňte prosím telefon nebo e-mail
Error! Vyplňte prosím obsah zprávy
Success! Zpráva úspěsně odeslána, budeme Vás kontaktovat.
Error! Omlouváme se, ale při odesílání došlo k chybě.

databázový administrátor, konzultant a školitel

Tomáš Solař

Tomáš Solař