Proč jsem si zvolil práci vzdáleného DBA?

Tomáš Solař

Tomáš Solař – databázový administrátor Health check zdarma
DBA for reference Nezapomeňte patchovat Monitorování databáze Kontakt

Vyzkoušete si mě jako DBA. ZDARMA. Čtěte více.

Proč vzdálená administrace? Pohled člověka (otce)

Stále častěji odpovídám na otázku, proč jsem si zvolil vzdálenou administraci. Jestli jsem schopen pracovat v kolektivu a zda-li během delšího času nedochází k odcizení.

S klidným svědomím mohu říci, že vše je v pořádku. Stále umím mluvit, rád zajdu na pivo s přáteli, udržuji vazby se známými po celém světě a to nejen prostřednictví různých komunikačních kanálu na internetu, ale i v tváří v tvář.

Než jsem došel k závěru, že ze mě bude Oracle admin, prošel jsem si všemi stupni. Tedy, zakusil jsem práci ve všech různých modelech (onsite, externě i kombinaci obou), ale s v souvislosti s tím, že jsem se oženil a že nyní máme dva syny, začal jsem přemýšlet trochu jinak.

Tak jako většina mých známých z Moravy, přesněji z okolí Šumperka a přidružených vesnic (konkrétně Velké Losiny) jsme odešli studovat do větších měst. Po studiu jsem měl snahu se vrátit domů, protože mám podhůří Jeseníků rád, mám zde přátele z dětství a rodinu, ale problém je zde s prací. A jakožto člověk, co by chtěl mít rodinu a děti musí mít nějaký stalý, rozumný příjem. Z tohoto důvodu jsem tedy zůstal v Praze a jsem zde od roku 2001. Potkal jsem zde budoucí ženu a postupně střídal různá zaměstnání, než jsem přišel na to, co mě baví a čemu bych se chtěl věnovat hlouběji.

 

A teď pár důvodů, proč jsem se rozhodl pracovat jako vzdálený DBA.

 

Důvod 1: Změna zaměstnavatele = změna bydliště

Tohle nemusí platit u každého, ale já nerad trávím čas v MHD. Z toho důvodu jsme se snažili vždy přestěhovat blíže k mému zaměstnavateli, abych eliminoval zbytečný čas strávený v MHD. Tohle se dá praktikovat, je-li člověk sám nebo s partnerem a bydlí v podnájmu. Avšak tohoto kočovného života se člověk rychle nabaží a pak ho to začne spíše unavovat.
S narozením prvního potomka jsme se chtěli usadit, a když jsem pak změnil zaměstnavatele, problém s dojížděním do práce byl opět tady. Snažil jsem se to vyřešit koupí auta, ale situace v Praze je jak říkajíc … špatná. Kolony, objíždky, bouračky, uzavírky atd.

Když pracuji vzdáleně, nemusím řešit dopravu.

 

Důvod 2: Organizace času

Jako klasický zaměstnanec máte určenou dobu, kterou musíte trávit v práci. Tedy v kanceláři nebo u zákazníka. Když narazíte na dobrého zaměstnavatele, máte možnost si časový rámec mírně upravit, ale vždy se pohybujete v rozmezí 8:00h – 18:00h. Připočtete-li k tomu ještě čas strávený na cestě (1h před a 1h po), pak vám volného času moc nezbývá. To se dá ještě tolerovat v případě, že nemáte děti. Jakmile má však člověk děti, chce s nimi být a v tomto případě mě moc času nezbývalo. Nechci být otrokem práce a je mě jasné, že děti odrostou a mě bude líto, že jsem s nimi nebyl více. Pracuji-li vzdáleně mohu pracovat večer nebo brzo ráno a to mě vyhovuje. Je-li potřeba zařídit věci na úřadech, skočit s dětmi k doktorovi atd. Na to vše najednou máte čas, protože dokáže skloubit čas věnovaný svým klientům a čas věnovaný rodině dohromady.

Pracuji-li vzdáleně, dokáži lépe organizovat svůj čas.

 

Důvod 3: Prostředí, klid, bydlení

Narodil jsem se na vesnici a mé dětství jsem trávil na kole v lese nebo jsme vymýšleli různé hlouposti a děckama na hřišti. Tohle si nedovedu v Praze dost dobře přestavit. Všude paneláky, auta, asfalt. Máte-li štěstí a bydlíte někde u parku, pak je tu jistá šance trávit čas v zeleni, ale co si budeme říkat, jedná se o uměle vytvořený bio koridor a to není ono. Kam by si mohl můj syn odběhnout na pole a utrhnout kukuřici přímo z rostliny? Může si tu zajít do sadu a natrhat třešně nebo jablka? NE, tohle nemůže a já ho nechci o tuto možnost ošidit. Další otázka je ohledně klidu. Neustále motory aut, zvonky tramvaje, případně letadla. To mě teda na klidu nepřidá.
Důvodu je mnoho, co nás vede ke změně prostředí. Navíc nechceme bydlet v králikárně (paneláku), ale raději dům se zahradou. V Praze si takový koupit nechceme. Střední Čechy nebo okolí Prahy je alternativa, ale jsme tu opět u toho dojíždění. Navíc mám to štěstí, že manželka, ačkoli jsme se potkali v Praze, pochází také ze Šumperka, a proto jsme se rozhodli přestěhovat blíže k našim rodičům. A hlavně na vesnici, kde je čistší vzduch.

Jako vzdálený DBA mohu pracovat odkudkoli.

Kontakt

Zanechte mi telefon nebo e-mail a spojíme se!

Error! Vyplňte prosím telefon nebo e-mail
Error! Vyplňte prosím telefon nebo e-mail
Error! Vyplňte prosím obsah zprávy
Success! Zpráva úspěsně odeslána, budeme Vás kontaktovat.
Error! Omlouváme se, ale při odesílání došlo k chybě.

databázový administrátor, konzultant a školitel

Tomáš Solař

Tomáš Solař