Kdy je externí DBA tou správnou volbou?

Tomáš Solař

Tomáš Solař – databázový administrátor Health check zdarma
DBA for reference Nezapomeňte patchovat Monitorování databáze Kontakt

Máte pochyby, zda externí DBA je pro Vás to pravé?

DBA na zkoušku. Čtěte více. Ověřte si, že daná spolupráce funguje.

Remote DBA nebo chcete-li externí DBA je služba, díky které můžete svému týmu zpřístupnit expertní znalosti z různých oblastí, které by měl databázový administrátor znát. A to vše za zlomek ceny, než byste zaplatili za člověka na plný úvazek. To, samo o sobě je skvělé, ale pojdme si povědět i o dalších problémech, které můžete spolupráci se mnou vyřešit.

Jak přijmout skutečného DBA

Budu-li mluvit za sebe, tak jsem se během své praxe a působení na různých projektech vyprofiloval na úzce specializovaného odborníka na oblasti ladění, zálohování a obnovy, bezpečnosti jak single databází tak RAC. Pravda, často s přesahem do Dataguardu, Weblogic serveru, Grid/cloud controlu a dalších technologií, které s tímto souvisí. Neznám všechno, nejsem tak naivní, ale vím, kde hledat řešení nebo kde se zeptat. Jen na linkedin mám 1400+ kontaktů a maily přímo na další Oracle ACE, takže dokáži najít odpověd na plno problémů.

A teď ty problémy:

Právě jste ztratili interního DBA, který odešel za lépe placenou prací.

Najít nového kvalifikovaného administrátora není otázka týdne ani měsíce. Během té doby ho mohu zastoupit. V prostředí se rychle orientuji a budu s Vámi spolupracovat za jasně daných podmínek. Počet hodin/dní v měsíci se určí, stejně tak jako držení pohotovosti či postupné zaškolování vašich interních zaměstnanců. Vše je věcí dohody, ale co je hlavní.

Já Vám neuteču a mé služby můžete mít již zítra.

Sice se pořád pohybuji v oblasti databází, ale u růných klientů, kde jsou různá prostředí a tak zde nehrozí, že by se práce pro mě stala rutijní a omrzela mě. V takovém případě je vhodná spolupráce na bázi kontinuální spolupráce, třeba již od 4h/měsíc.

Váš interní DBA nemá čas na projekt, nastavení monitorování, testování obnovy atd..

Objevil se nový úkol, který je potřeba udělat, ale Váš interní člověk nemá ani chvilku času. Samozřejmě to na něj můžete předat, ale v takovém případě hrozí, že nebude hotová ani jedna věc a daný zaměstnanec bude pracovat pod neustálým tlakem a stresem. Také můžete přijmout nového člověka, ale co s ním, když projekt skončí? Nebo se jedná o úkol v rámci hodin/dnů? Budete platit člověka na full time? Není nic jednoduššího než oslovit mě. Zadáte úkol, termín, domluví se cena a je hotovo. Můžeme spolupracovat jen jednou (bez smlouvy) a bude-li Vám spolupráce vyhovovat, pak můžeme spolupracovat pravidelně.

Uvolníte svému zaměstnanci ruce a hned to poznáte na jeho výkonu.

Váš interní DBA nerozumí přesně dané problematice.

Máte své interní lidi v týmu, ale najednou přišel požadavek na implementaci něčeho, co neznáte. Čas, který bude potřebovat na nastudování problematiky je delší než termín dokončení. Často jsem v situaci, kde jsou šikovní lidé, ale danou problematiku neznají, protože ji zkrátka pro svou práci znát ani nemusí. Příklad, kdy se programátor nebo správce OS začne transformovat do DBA není ojedinělý, ale chce to čas a hlavně praxi. Potřebujete nainstalovat produkt, který neznáte. Vyladit aplikaci, nastavit zálohování nebo řešit problémy s SQL dotazy. Máte lidi, kteří se starají o chod vaší aplikace, ale nikoho, kdo by řešil problémy s databází nad kterou daná aplikace běží. Každý ať děla, to co umí.

Nechte vlastní experty dělat to, co umí a starosti o databáze přenechte mě.

Máte kritickou databázi, ale nemáte vyčleněného DBA.

Častý případ, kdy společnost zakoupí produkt, který pro svůj běh používá databázi Oracle. Dodavatel aplikaci rozběhne a předá. Vy budete používat aplikaci, naučíte se ji i spravovat, ale nemáte nikoho, kdo by se staral o databázi. Vidím to dnes a denně, kdy databáze běží bez toho, aby je někdo zkontrolovat napatchoval, udržoval. V takovém případě je jen otázka času, kdy se něco stane. Ano,Váš aplikační DBA umí podle manuálu databázi nastartovat a zastavit. Někteří dodavatelé připraví scripty na plochu, ale bude schopný nastavit zálohování přes RMAN, poladit SQL dotazy a nebo aplikovat bezpečnostní patch? Pravděpodobně ne. Neriskujte a nechte si databázi zkontrolovat nebo si najměte externí DBA na pár hodin měsíčně, aby prováděl maitenance dřív, než se databáze zastaví.

Je lepší provádět údržbu databáze pravidelně, třeba jen pár hodin měsíčně, než přijít o data.

Všichni a zároveň nikdo není DBA.

Máte plno lidí, kteří „umí“ vyřešit problém. Ano, google dokáže poradit, můžete si koupit knížku a nebo si zaplatit konzultace od dodavatele software aplikace, ale nikdo z nich není dedikovaný DBA. Omezte přístup do databáze jen znalým lidem. Nenechte zkoušet rádoby administrátory doporučení z internetu na vaši produkční databázi. DBA musí znát souvislosti a ne jen slepě kopírovat texty z internetu. A dodavatel bude umět většinou jen to, co potřebuje k běhu jejich aplikace a nepomůže Vám s jinou a není nic horšího, než kdy jeden dodavatel doporučí A a druhý B, pak si vyberte.

Za zlomek ceny vám jako DBA pomohu a poradím. Budu vašim štítem před dodavateli.

Včera Vám spadla databáze … a stále neběží.

Při spolupráci se mnou garantuji response time, tedy dobu, do které musím reagovat na Váše emergency volání. Vyhodnotím jeho prioritu a podle toho se mu začnu věnovat. Vím jak jsou data pro Vás důležitá, takže v případě výpadku produkčního systému řeším problém ihned bez odkladu. Jsem v podstatě 24×7 na telefonu, mailu, chatu či skype. Nejsem-li v danou chvíli u počítače mohu Vás navést po telefonu. Žádné tickety, help desk nebo cokoli jiného. Buď problém vyřeším vzdáleně nebo přijedu k vám do kanceláře.

Emergency kontakt 24×7

 

 

Kontakt

Zanechte mi telefon nebo e-mail a spojíme se!

Error! Vyplňte prosím telefon nebo e-mail
Error! Vyplňte prosím telefon nebo e-mail
Error! Vyplňte prosím obsah zprávy
Success! Zpráva úspěsně odeslána, budeme Vás kontaktovat.
Error! Omlouváme se, ale při odesílání došlo k chybě.

databázový administrátor, konzultant a školitel

Tomáš Solař

Tomáš Solař